قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آنالیز و بهینه سازی سایت / آیا رتبه الکسا مهم است؟ رتبه الکسا چقدر اهمیت دارد؟

آیا رتبه الکسا مهم است؟ رتبه الکسا چقدر اهمیت دارد؟

آیا رتبه الکسا مهم است؟ رتبه الکسا چقدر اهمیت دارد؟ در پاسخ به این سوالات در درجه اول باید بررسی کرد که رتبه الکسا به چه صورت محاسبه می شود؟

من قبلا در مقاله الکسا چگونه کار میکند این موضوع را توضیح داده ام. به طور خلاصه رتبه الکسا بر اساس اطلاعاتی بدست می آید که افرادی که تولبار الکسا را بر روی مرورگر خود نصب کرده اند به الکسا می دهند. امتیاز روزانه الکسا بر اساس معیارهایی مانند بازدید روزانه، نرخ پرش، تعداد بازدید از صفحات، زمان بازدید از سایت و… محاسبه می شود. بیشترین تاثیر را در میان پارامترهای فوق بازدید سایت دارد، طبق یک فرمول قدیمی هر چه بازدید یک سایت بیشتر باشد ارزش بیشتری دارد.

روش های زیادی برای فریب دادن الکسا وجود دارد، از جمله این روش ها می توان به خرید بازدیدهای مصنوعی، خرید پاپ آپ و… اشاره کرد. اما آیا به راستی رتبه الکسا معیار مناسبی برای ارزش گذاری روی سایت ها است؟

رتبه الکسا برای گروه های مختلف

رتبه الکسا برای همه سایت ها یکسان است و ارتباطی به گروه و زمینه کاری سایت مورد نظر ندارد، به عنوان مثال رتبه یک سایت تخصصی را هرگز نمی توان با رتبه یک سایت تفریحی یا خبری مقایسه کرد. بنابراین تعداد بازدید بیشتر به معنی پردرآمدتر بودن یا بهتر بودن سایت نیست بلکه این موضوع باید بسته به زمینه کاری در نظر گرفته شود. به عنوان مثال شما هرگز نمی توانید یک سایت تخصصی در زمینه نجوم را در بین 500 سایت پربیننده ایران ببینید زیرا قاعدتا چنین سایتی مخاطبین مشخص و محدودتری نسبت به یک سایت سرگرمی دارد.

آیا اطلاعات الکسا درست هستند؟

 بسیاری از اطلاعات سایت الکسا صحیح نیستند. به عنوان مثال بخش لینکهای ورودی به سایت در الکسا بر اساس حرکت کاربران در سایت های مختلف محاسبه می شود و اگر یک کاربر از سایت A به سایت B مراجعه کند الکسا تصور میکند که سایت A به سایت B لینک داده است در حالیکه ممکن است چنین اتفاقی نیفتاده باشد. همچنین اطلاعات مربوط به کلمات کلیدی سایت الکسا و سایر اطلاعات مربوطه وضعیت مشابهی دارند.

حتی در زمینه میزان بازدید از سایت، معمولا سایت هایی که مخاطب حرفه ای تری دارند مانند سایت های دانلود و مقالات تکنولوژی رتبه الکسای بهتری نسبت به سایر سایت ها دارند، دلیل این موضوع این است که مخاطبین این سایت ها افراد حرفه ای تری هستند و چنین افرادی احتمال اینکه تولبار الکسا را نصب کرده باشند بیشتر از افراد عادی است. بنابراین رتبه الکسای چنین سایتهایی معمولا بهتر از سایت ها است.

آیا رتبه الکسا معیار خوبی برای تشخیص اینکه کدام سایت برای پذیرش آگهی بهتر است می باشد؟

با توجه به توضیحات بالا می توان حدس زد که پاسخ این سوال چه باشد، مسئله این است که در حال حاضر هیچ معیار قابل اطمینان تری نسبت به الکسا وجود ندارد، یکی از روش هایی که می توان وضعیت مفید بودن یک سایت را نسبت به رتبه آن در الکسا تخمین زد مقدار bounce rate آن سایت یا نرخ پرش آن است. اگر نرخ پرش یک سایت بیش از 40% باشد نشان دهنده این است که این سایت بازدیدکننده خود را نتوانسته جذب کند و احتمال اینکه از روش های متقلبانه برای بهبود رتبه خود استفاده می کند افزایش پیدا می کند.

بنابراین قبل از اینکه به یک سایت آگهی بدهیم موارد زیر را چک کنیم:

  • رتبه الکسای سایت چقدر است؟

  • مقدار نرخ پرش یا bounce rate سایت چقدر است؟

  • جریان کلیک یا سایت های ورودی به این سایت کدام سایت ها هستند؟ سایت هایی که از طریق سایت های روبات بازدیدکننده و… بازدید می گیرند عملا سایت های مناسبی نیستند.

در نهایت این موضوع را متذکر می شوم که رتبه الکسا هیچ ارزشی برای سایت شما ایجاد نمی کند. سایتی ارزشمند است که بتواند مشتری هدفمند داشته باشد، مشتری را در سایت خود نگهداشته و نهایتا بتواند از مشتریان خود درآمدزائی کند و آنها را تبدیل به بازدیدکنندگان همیشگی سایت خود تبدیل نماید.

 

منبع :سایت رضاشیرازی

مطلب پیشنهادی

طراحی سایت B2B

طراحی سایت B2B ،بررسی و اجرای موفق

تجارت الکترونیکی در واقع به انجام امور تجاری گفته می شود که کاملا به صورت آنلاین …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *